rebuild :: 2008. október 26., vasárnap, 14:51:53 :: 57 komment
Kisgyermekkoromban már nem voltak háborúk.
Kisgyermekkoromban karácsony volt. Ha behunyom a szemem, ma is érzem a fenyő illatát. Hallom a csillagszóró vasszemcséinek percegését. Látom magam előtt a sötét foltot, amelyet a nagyapámék vajszínű linóleumpadlóján a bőrömbe fúródó szikra miatt elhajított, izzó fém hagyott. Ha szinesztéziás lennék, újra hallanám a zselés szaloncukor lila illatát. Bizony, a költészetre a neurológia válaszol.
Ha nem karácsony volt épp, akkor születésnap, vagy sárga fényű lámpánál olvasott mese. Nem tudom, hogyan történhetett. Nyilván az agy ebből a korszakból a számára kedveset menti formalinba. Életem egyik első meghatározó emléke a fa alatt lapuló Holdautó, ami a közepén található kürtőből kiáramló levegővel hungarocell labdát levitált. Ha utálod az év végi, őrült rohangálást, gondolj arra, hogy a karácsony a gyerekek ünnepe. Tégy bármit egy gyerekkel karácsonykor, élete végéig emlékezni fog.
A sárga fényű lámpa alatt lassan összeálltak a nyomtatott betűk. Hittem a fa rostjaira vitt festék minden szavát. Akkor még nem tudtam a kommunizusról, a "Kérdezz, felelek mindenre" című könyv hiába próbálta belém oltani a népköztársaság eszméit és vívmányait, ám az engem foglakoztató kérdésre sem válaszolt: miért vezetik a fémek az áramot. Egészen a gimnáziumig kellett várnom, hogy rájöjjek, a tudomány legfeljebb arra ad suta és téves választ, "hogyan", arra soha nem felel, hogy "miért".
Az olvasásnak köszönhetően az mindenesetre világossá vált számomra, hogy régen voltak háborúk. A "régen" fogalma minden ember számára érthető: gyerekként a szüleid vagy a nagyszüleid fiatal évei, geológusként a Jurassic parkhoz vezető prológ, csillagászként az a kor, amelyben a csillaggá tömörülő galaxisközi por öngyulladása még az újdonság erejével hatott, egyszóval a történelem olyan szakasza, amelybe a lábadat minden erőfeszítésed ellenére biztosan be nem teheted.
Rossznak láttam a háborút, hisz gyakran sérüléssel jár, sőt, akad, aki belehal, ha túl közel megy az ellenséghez. Aki távol marad az ellenségtől, azt kinevetik otthon a nők, mondta apám. Tehát régen háborúztak, mert buták voltak az emberek. Végül magukhoz tértek a mákonyos öntudatlanból, és felismerték, mennyivel jobb a békesség.
Később megtudtam, hogy még mindig vannak háborúk, szerencsére nagyon messze - ennek örültem, és reméltem, szólnak nekik, hogy abba kéne hagyni már.
Aztán jött a felismerés, mint Tom Cruise nejére a szcientológia: a világ jelen állapotában bármikor kitörhet újabb háború. Itt, most, nekünk. Elborzasztott a gondolat. Reméltem, megúszom, és tudunk vele várni még néhány évtizedet. Hálát adtam, hogy még nem éltem át.
Szellemi fejlődésünk nélkülözhetetlen záloga elismerni saját térképünk fehér foltjait. Tudomásul venni, hogy akadnak rajta hibásan felrajzolt területek. Legyen szó a gyöngytyúklevesbe szórt sáfrány optimális mennyiségéről, párunk születésének pontos dátumáról, vagy arról, amit a háborúról gondolunk.
Ha létezik valami, ami akár rövid időre képes visszafordítani a dekadenciát, az, ha ember ember ellen egyszer végre elindul.
A fronton ismeretlen minden lelki baj. Kivéve a skizofréniát és a bipoláris depressziót. Ennek a kettőnek szervi oka van. Az összes többi képzelt betegség a civilizáció szorításában vergődő lélek hisztérikus sikolya.
Életünk kockáztatásával földalatti mozgalmat szervezni a diktátor ellen, és közben rálelni szerelmünkre valódi romantika. A második világháborúban az angol hadsereg rádióüzeneteit matematikai módszerekkel, kézi számítással kódolták. A fronton felderítő férfiak rejtőztek, a stúdióban biorobot nők foglaltak helyet. Az üzenetek titkosítása és visszafejtése órákat vett igénybe. A legkisebb hiba az egész üzenetet tette értelmetlenné. Minden felesleges szó kockázatot és hosszú-hosszú többletmunkát jelentett. Az üzenetek végéhez mégis szerelmes szavakat fűztek a felderítők és a kódfejtők. Napokig vártak a válaszra, órákat töltöttek az értelmezéssel, miközben a halállal néztek farkasszemet, illetve a körmüket lakkozták. Mi lehet ennél csodálatosabb?
Újjáépíteni a lerombolt várost, síneket fektetni és falakat húzni nem csak összekovácsolják az embereket. Ez új ígéret, új illúzió. Remény, hogy okosabban, bölcsebben élünk majd. Lerakjuk az új és jobb kor alapköveit.
A békesség értékét és a mindenféle irányt szem elől tévesztett időszakban a háború lehet az egyetlen megváltás.
Épp annyi éves vagyok, amikor az ember kezében jól áll a gépegyver. Fizikai tűrőképességem elfogadható. Nem zártam le végleg a "szabad-e embert ölni" kérdését. Még pislákol bennem a kíváncsiság.
Úgy gondolom, ha jönnie kell, hát jöjjön. Essünk rajta túl.
bonus content
2008. 10. 26.
19:22:59
2008. 10. 26.
20:25:22
Épp most a nullák háborúja zajlik.
Én most egy részvény sorozatot engedtem el.
Sajna túl későn.
2008. 10. 26.
21:41:26
2008. 10. 26.
23:53:53
2008. 10. 27.
00:01:57
Bár ez a párkapcsolatok fonalán íródott, azt hiszem, ide is stimmt.
2008. 10. 27.
09:56:10
2008. 10. 27.
12:51:27
Mi a baj Feldmárral? Egyszer volt nálam egy könyve. Nem volt kedvem elolvasni. Rosszabb Müller Péternél?
2008. 10. 27.
19:23:24
Feldmárral? Ő az, aki szerint minden csak nyavajgás és pár dologra esetleg lehet gyógyszert adni. Szerintem ez akkor is felelőtlen kijelentés, ha nem szeretjük kategóriákba sorolni a tünetegyütteseket. Meg persze a pszichoszomatikus dolgokról sem tettünk említést. Ő egy radikális elvet képvisel, aminek az lenne az alapja, hogy ha megkérdezzük a beteget, hogy mi a baja, ő tudni fogja és ha már tudja, akkor simán meg is tudja oldani.
Müllert sem olvastam és Feldmárt sem, mindösszesen pár interjút. Ez épp elég volt, talán sok is.
2008. 10. 28.
03:32:15
Kissé provokatívnak érzem a mondatot, pedig az is.
Nos, Mage...
Kérdés, hogy eme váró pozícióban csupán önvédelemből ragadnál-e fegyvert, vagy netalán a 'béke fogalmát újra értékessé téve' nekifutnál az ellenségnek.
1.Az önvédelem épp annyi mindenre legalizál, mint a törvénytelenség a szerelemben és a háborúban.
2.Ha fegyvert ragadsz, s magad szítod a harcot, a lelkiismeretedre vess. Nem számít, hogy egyszer elhomályosul, ki is kezdte, hiszen a csata kellős közepén már te is csak egy életét védő katona leszel. Lőj hát,vagy téged lőnek! S ez már az 1-es pont: önvédelem a javából. Kár, hogy nem feledünk, s kár, hogy a cél most nem szentesítheti az eszközt.
Remek gondolat ez: "ha jönnie kell, jöjjön". Ha nem megyünk a frontra, soha nem tudjuk meg, hogyan is viselkednénk ott. Talán épp ott találjuk meg saját térképünk legnagyobb fehér foltját, vagy szívünkben az imádott pirosat.
(A szinesztéziás kórkép saját, vagy költői kölcsönzés? Zseniális, bárkié is.)
2008. 10. 28.
11:15:11
Szoktalak idézni, továbbítani, remélem nincs levédve.
A karácsony szellemiségével áthatott gyermek képe igazán megindító, jól eszembe is véstem, annál is inkább, mivel akkortájt magam is szoktam hasonlókat cselekedni.
Viszont a háború csak ideológiájában lehet ennyire jó, mint írod. Nem tudok azonosulni azzal a nézettel, hogy azért vegyem el egy ember életét, mert a "másik oldal"on áll. Lehet, hogy egy értelmes ember, egy "nagy koponya", egy érzékeny lélek, egy teremtő elme, szerető családapa/anya, hű társ, és egy másodperc alatt átadom az enyészetnek...
Gondolat-, észérv háború, az már igen! Ott legfeljebb idegösszeroppanást lehet kapni, meg szájszárazságot, vagy ínhüvelygyulladást - ha írásban zajlik.
Háborúval megint csak oda juttatunk pénzt, illetve keresletet, ahol nem haszon terem, hanem alvilág, fegyverkereskedelem, satubbi.
Hogy pacifista lennék? Nem tartom magam semmilyen -istának, de a háború ilyetén formáját elítélem.
Legyen tabula rasa, ahogy Mage gondoltad, csak más módon. Hogy hogyan? Nemtom. Az Univerzum működik rendületlenül. Hátha mégis idetalál Apophis (link
2008. 10. 30.
16:10:47
nem tudom, hogy ezen bejegyzés írójának éppen mi tette tele a poharát, a most futó világgazdasági válság néven aposztrofált izé, amiről lehet, hogy pár év múlva bebizonyítják (a globális felmelegedéshez hasonlóan), hogy egy természetes gazdasági korrekciós jelenség és akkor lenne baj, ha nem jelentkezne 50-100 évenként vagy netán az általános erkölcsi dekadencia egyre élesebb jelei zavarják. uram bocsá, legsúlyosabb főbűnként kinyitott egy napilapot vagy belenézett az index.hu-ba.
szóval, nem tudom, hogy egyáltalán mi ütötte ki a biztosítékot, és azt se tudom, hogy ezeket a „problémákat” miként lehet orvosolni.
egy valamiben azonban biztos vagyok. aki ilyet leír, az még életében nem járt háború közelében sem. egyetemben azokkal, akik csatlakoznak a szabadcsapatához.
ha valaki, aki nem szenved a postban felsorolt két betegségben, és akár csak 5 percig is volt háborúban, az tudja, hogy az semmire sem lehet megoldás. egy háború előtt sorra kell venni az összes lehetséges békés és kevésbé békés lehetőséget, és sorban ki kell próbálni.
ha mindet kipróbáltuk, akkor újra elő kell venni és újra kipróbálni. és újra. ha többszörösen elfogytak, akkor újat kell keresni, de a háborúig soha nem szabad elmenni. egyszerűen azért, mert a háború a világtörténelem során még soha nem hozott megoldást a problémákra, csak elodázta azokat néhány évre vagy évtizedre, miközben gyártott mellé még egy nagy adaggal.
bár ifjú korában nagy gondolkodónk, vlagyimir iljics uljanov osztotta Mage véleményét a háborúk hasznossága tekintetében, élete vége felé, már ő is revideálta nézeteit.
a háborúk problémamegoldó-képességével az a baj, hogy soha nem azok között zajlik, akiknek problémájuk van egymással, hanem azon teljesen kívülállók között, akiket belekényszerítenek abba, hogy a konfliktusban állók helyett vegyenek kézbe fegyvert.
ha valakinek túl zavaros lenne amit írtam, akkor javaslom, hogy a forradalmi szívvel rendelkező olvasó, menjen el egy kis tanulmányútra egy háborús övezetbe (akad belőle most is jó néhány) és egy nap után tisztán érteni fogja, miről dumálok.
Jerry: ha mindenáron vassal a kezedben akarsz rohangálni, akkor én nem javaslom azt a nagymacskát. a wikiben szereplő: „A fegyver hátrarúgása alacsony.” duma valami marketingestől származhat. nekem hetekig lila volt a vállam attól az 5 lövéstől, amit sikerült vele leadnom. lőtéren, nyugodt körülmények között. „élesben” nyilván még durvább.
szerencsére ez csak a gyakorlásoknál zavaró, mert harci körülmények között a használóinak tervezett átlagos üzemideje 30 perc. akkor már inkább valami kalasnyikovszerűséget ajánlanék. azzal több napig is el lehet húzni az életben maradást.
amennyiben -a moderálás alapelveihez hasonlóan- félreértettem volna valamit, és itt igazából a párkapcsolatokról van szó, akkor természetesen a jelen comment felejthető. az egy örökös háború és benne minden eszköz megengedett.
2008. 10. 30.
16:24:57
2008. 10. 31.
11:45:21
2008. 10. 31.
12:57:32
2008. 10. 31.
13:28:32
2008. 11. 01.
19:21:36
2008. 11. 01.
21:36:11
2008. 11. 02.
00:38:45
2008. 11. 02.
11:32:56
2008. 11. 02.
12:07:14
2008. 11. 02.
12:15:37
2008. 11. 02.
12:18:11
2008. 11. 02.
12:25:56
2008. 11. 02.
18:40:19
2008. 11. 02.
20:05:01
2008. 11. 02.
21:42:34
Szabd lett volna megölni az oroszokat az esetleges őt fedező katonáknak?
Mai szemmel erkölcsileg helyes lett volna a Hitler oldalán harcoló magyar sereg katonájának megölni a szövetségesek katonáit?
Nem jutottam még el a válaszokig, de azt pontosan tudom, végighallgatva az ezt követő évtizedek szomorú, nyomorúságos hányattatásait, amiben az apa és férj nélkül maradt család részesült, biztosan nem fogom könnyen megtalálni őket.
2008. 11. 02.
23:23:37
2008. 11. 03.
00:01:46
2008. 11. 04.
00:31:56
Elf: Én nem töltök le. Kölcsönkérem Mage-től.
2008. 11. 04.
00:54:01
no, meg azért mert az oda való volt. De nincs harag, remélem.
2008. 11. 04.
01:03:07
Nem véletlenül kérdeztem tőle. Az első 2 és felet is tőle kaptam.
2008. 11. 06.
21:57:06
2008.11.01-én láttalak az Andrássy úton. Épp arra jártam egy barátnőmmel. Rádköszöntem volna, de hirtelen annyi ember igyekezett fellökni (mármint engem), hogy ez nem sikerült (annyira nem erőlködtem). De hogy lásd, milyen jólnevelt vagyok: üdv.
2008. 11. 06.
22:08:29
2008. 11. 06.
22:27:05
Mage-et is olyan alakok olvassák, mint te vagy én. akarsz te ilyen olvasókat?
2008. 11. 06.
22:38:46
2008. 11. 06.
22:53:59
2008. 11. 06.
23:08:01
2008. 11. 06.
23:08:56
Én például, ha látnálak az Andrássyn, az életem árán is de elhárítva minden támadást, útonállókat kitérítve, a szembeszegülőket semlegesítve áttörném a masszív tömeget, köszönnék Neked és átadnék egy OTPrészvénnyel teletömött táskát.
2008. 11. 06.
23:20:52
2008. 11. 06.
23:29:52
Itt magasztos elvek uralkodnak, nem holmi anyagiaskodás.
Megértését előre is köszönjük.
2008. 11. 06.
23:38:57
2008. 11. 06.
23:42:31
Mana: ilyet mostanság koldusoknak szoktak adni, hogy kipótolják vele a reggeli feles árát. légy kegyes és tégy mellé egy kis bux indexet is, hogy legalább megsózhassa a részvényekből vett száraz kenyérhaj darabokat.
2008. 11. 06.
23:44:23
2008. 11. 06.
23:45:02
2008. 11. 06.
23:51:06
2008. 11. 06.
23:53:01
2008. 11. 07.
01:26:19
2008. 11. 07.
01:31:09
2008. 11. 07.
11:34:16
Mr: ez a küszöbös dolog sántít nekem. Egy vámpír minek botorkál, ha repülni is tud? Nem vagy menő.
Jerry: megnyugtatlan, Mage nagy művésznő.
2008. 11. 07.
12:37:24
*Küszöb, értsd. vámpírnők. Egymás hegyén-hátán.
Ugye, Mr.?
2008. 11. 07.
13:07:27
Mana: áh dehogy. sokkal hétköznapibb. mosatlan edények, használt ruhák, kóbormacska.. mondom, hogy szürke.
2008. 11. 07.
13:24:07
Mana: hallottam múltkorába' a rádióban, hogy egy férfi abból él, hogy rendre teletetováltatja magát, majd egy múzeumnak eladja a bőrét. Újra és újra. Lehet, hogy én foglak gazdaggá tenni.
2008. 11. 07.
13:46:03
Más: őssejtekből tenyésztik a bőrét, miközben tetoválja a másik combját?
2008. 11. 07.
13:49:17
2008. 11. 07.
14:05:10
Orwell nagyon tudott.
Megyek, iszom is egy kávét. Szacharinnal.
2008. 11. 07.
14:27:03
2008. 11. 07.
14:46:14
A Cloakájával együtt kiállították nemrég az Ernst Múzeumban. Már a Nagymezőről érezni lehetett.