clarify :: 2024. december 08., vasárnap, 16:58:56 :: 0 komment
science physics
Az, hogy a nagy részecskegyorsítóban - LHC - csak a fénysebesség 99,9999991%-ára sikerült gyorsítani a protonokat, nem bizonyítja azt, hogy a fénysebességet nem lehet túllépni.
Ezért a fenti eredményt a relativitás-elméletet igazolására használni értelmetlen.
A részecskegyorsító elektromágnesekkel működik.
Ahhoz, hogy a részecskék felgyorsuljanak benne, a mágneses mezőt folyamatosan változtatni kell. Ha nem így lenne, statikus mágneseket is használhatnának hozzá, és kész lenne az örökmozgó.
Nem túl meglepő módon az elektromágnesek elektromos árammal működnek.
Az elektromos áram terjedési sebessége a fénysebesség 50-99%-a, a fém anyagától függően.
Szintén nem túl meglepő módon az elektromágneseknek mágneses mezeje van. Amikor ez a mező változik, elektromágneses hullámok keletkeznek, amelyek fénysebességgel terjednek.
Ezen kívül a mágneses mező változása vagy összeomlása sokkal lassabb folyamat, mint az elektromágneses hullámok terjedése, köszönhetően az indukciós hatásoknak. A nem azonnali összeomlás megfigyelhető például akkor, amikor egy tekercsre áramot köt valaki, ki-be kapcsolgatva azt, és az áramkör megszakításának a helye szikrázik.
Ez azért fontos, mert a részecskék a fénysebesség közelébe érve másodpercenként 11 245-ször repülnek körbe az LHC-ban, ugyanazokon a mágneseken keresztül.
Tehát a részecskegyorsítóban van legalább három folyamat, ami a részecske gyorsításához szükséges, és ezek mindegyike vagy fénysebességhez közeli sebességgel történik, vagy annál lassabban.
Ugye, milyen érdekes, hogy nem gyorsul fel tőlük a proton a fénysebesség fölé?
Ezeknek a problémáknak egy részét - nem az összeset - ki lehetne küszöbölni egy pár millió kilométer hosszú, egyenes csővel, ami a Földről indul, és amiben vákum van.
Ennek a megoldásnak további előnye, hogy a kísérlet után ki lehetne vele porszívózni a szomszédos csillagrendszereket.
Az alapján, hogy egy elektromágnesekkel működő, 27km hosszú, kör alakú csőben nem sikerült a fénysebesség fölé gyorsítani a protonokat, azt mondani, hogy a fénysebességet nem lehet túllépni, körülbelül annyira értelmes kijelentés, mint egy kör alakú alagútban egy 100km/h-val haladó vonattal végzett kísérletek után közölni, hogy a 100km/h-t nem lehet túllépni a fizika törvényei alapján.
bonus content