Nincs jogosultságod (már) a komment módosításához.
hobbit 2 :: 2014. február 12., szerda, 17:30:46 :: 74 komment
cinema
A Hobbit 2-ben nem szerepel Gollam.
Az olyan információ, amelynek külön rovatot kellene nyitni az imdb.com-on a Peter Jackson filmek miatt. Közvetlenül a "Szerepel-e benne nő?" chekbox után.
A Gollam-CGI-tobzódás a Gyűrűk urában azért volt benne, hogy ezt az egy, vagy inkább nulla dimenziós karaktert ("Hol a Drágaszágom?") megtöltse élettel a skizofréniából kizárólag hollywoodi filmekből művelődött animátor hadosztály.
A Hobbitban ugyanazt a Gollamot ugyanúgy viszontlátni olyan, mint amikor egy jónak induló, de menthetetlenül szétcsúszó házibuli másnapján a fürdőszobapadlón ébredve átvillannak az agyadon az éjszaka legkínosabb pillanatai, közvetlenül azelőtt, hogy töprengeni kezdesz: amin az arcoddal fekszel, az vajon a felmosórongy, vagy valami egészen más?
Gollam vívódása a Hobbit 1-ben arra emlékeztetett: "Ezt a pohár pálinkát már tényleg nem kéne meginni. Ennyi sörre és ennyi borra. Baj lesz belőle."
Gollam (vagyis Jar Jar) hiányát az ellensúlyozza, hogy a pókok pontosan ugyanazon a hangon beszélnek egymással, mint Gollam. "Ssszaftos kisssz törpék. Dessssszert." ("Drágasssszág."). A jelenet azonos mértékű inzultus a néző és a Középföldön valaha élt összes ízeltlábú felé.
A Gollampókok egyébként azért nem használják a mérgüket a már becsomagolt törpék és Bilbó ellen, mert ez olyan trilógia, amelyben kizárólag orkok halnak meg. Azokat is mindig a semmiből felbukkanó elfek vagy Gandalf öli meg.
Egyetértek azzal, a második rész jobb, mint az első.
Ugyanis a Matrixot másolva nagyságrendekkel jobb filmet lehet rendezni, mint a Star Wars nyomán.
Amikor Bilbó felmászott a sötét erdőben a fák fölé, és belenézett a színes felhők között a napba, csak azért nem kerestem Trinityt, mert tudtam, hogy a filmben összesen egy nő van.
Az az egy szál, kecses, magas elf nő se Legolasba szeret bele, hanem az egyik szőrös törpébe. Lenullázva a Gyűrűk ura elf nő - ember férfi szerelmét. Remélem, a Szilmarilokban lesz majd egy emberfeletti szépségű elf nő, aki belezuhan egy meztelencsigába, és lemond érte az örök életről.
A Matrixra visszatérve, nem érzem úgy, hogy a kiemelésen kívül kommentálnom kellene az "Azért vagyunk itt, mert itt kell lennünk" mondatot. Azt pedig, hogy a liftekkel fel-le ingázó Thorin miért nem kurjantotta el magát, hogy "Nincs kanál", azzal magyarázom, hogy a törpéknél a királyok is alapból kézzel-lábbal esznek.
Thorin nem véletlenül uralkodó. A liftakna mélységében is a többiek fölé magasodik szellemileg. Az ő terve volt, hogy bemenjenek a várba, azért, hogy ellopják a sárkánytól azt a követ, amelyet birtokolva össze tudják hívni a többi törpét azért, hogy bemenjenek a várba, és megöljék a sárkányt.
Aztán amikor már bent vannak, eszébe jut, hogy akár meg is ölhetnék a sárkányt soron kívül.
A sárkány az egyik pillanatban hatalmas intelligenciával bíró, mágikus lény, a másik pillanatban olyan giliszta, aki mindig azt a törpét üldözi, aki utoljára rákiáltott, hogy "hé".
Mi több, az évtizedek óta elhagyott törpevárban minden gép sárkányölésre van előkészítve. Fel van húzva, össze van illesztve, bevetésre kész. A robbanóanyag a bejárattól tíz lépésre található. Egyedül a tüzet kell begyújtani, hogy működésbe lépjenek a sárkányrombológépek. Ami a begyújtást illeti, nagy szerencse, hogy a sárkányt leszámítva az összes szereplő tűzálló.
Van egy a harminc méter magas szent törpe aranyszobor is, amely alá a törpék kohót építetettek, hogy ha egyszer majd bejön a sárkány a várba, az egész szobrot jól rá tudják olvasztani.
Az aranyszobor úgy viselkedik, mint a mikrohullámú sütőben felejtett kiscica. Melegítés hatására belülről kifelé haladva olvad szét. Az fehéren izzó aranyfolyamon aztán egy három-négy milliméter vastag vastalicskával perceken át lehet sértetlenül csónakázni.
Thorin zseniális terve, hogy a sárkányt tűzzel és arannyal pusztítsák el.
Amióta láttam a filmet, éjszakáról-éjszakára töprengek azon, hogy ez vajon miért nem sikerült.
Hogyan lehetséges, hogy nem döglött bele a sárkány az aranyba és a tűzbe?
Szerintem ott rontották el, hogy a végén nem vágtak hozzá egy szűz királylányt is. Attól már minden bizonnyal felfordult volna a dög.
Ami a szereposztást illeti, a Hobbit 2-ben Gandalfon kívül egyetlen színész van. Bilbó. Ez azért jegyzem meg, mert a három órás film során nettó négy perc interakciója van a 13 törpével.
Talán zavaró lett volna a kontraszt.
Ebből a négy percből kettő abból áll, hogy Thorin a nyakának szegezett karddal fenyegeti Bilbót. Azok után, hogy Bilbó az első részben megmentette az életét. Aminek Thorin annyira örült, kis híján leangolszáz-nagybácsizta.
Négy perc, három óra alatt. Ennyi erővel végig rajta lehetett volna a gyűrű. És akkor nem kérdezném meg, hogy egy sárkánnyal szembenézve miért veszi le valaki az ujjáról a láthatatlanná tévő varázsgyűrűt? Nehogy ne találja el a sárkány a tűzzel? Ez valamiféle a Középfölde-fairplay?
A nyakának szegezett dárdák is nyilván arra késztették, nehogy véletlenül láthatatlan legyen. Értem én. De miután a törpék sem álltak vele szóba, tényleg jobb lett volna, ha a legelején felveszi, végig rajta marad.
Peter Jackson több pénzt spórolhatott volna, mint a Felhőatlasz rendezői spóroltak azzal, hogy ugyanazok a színészek több szerepet is eljátszottak a filmben.
Egyáltalán nem kellett volna alkalmaznia senkit Bilbó szerepére.
Ment volna a 13 törpe a pusztában, és az lett volna a film címe, hogy "A láthatlatlan hobbit kalandjai."
Sőt, mivel a könyvhöz az égvilágon semmi köze nincs a filmnek, lehetne benne 14 gyűrű 1 helyett. És akkor három órán keresztül elég lett volna kamerázni Új-Zélandot.
"A láthatatlan törpék és a láthatatlan hobbit kalandjai".
Kevésbé idegesítő film lett volna, ebben biztos vagyok.
bonus content
2014. 02. 12.
20:27:32
Csak fel ne billenjen.
2014. 02. 12.
22:22:14
2014. 02. 12.
22:35:24
A kiscicával is tényleg ez történik a mikróban.
2014. 02. 12.
22:39:56
2014. 02. 12.
22:48:45
2014. 02. 12.
23:01:01
Az a tíz perc, amikor Gandalf és a Barna együtt ment, mondhatni tetszett.
2014. 02. 12.
23:25:55
a kiscica főzést esetleg megpróbálhatod úgy, hogy vízbe teszed. nekem a tojásnál bevállt. simán lehet mikróban főzni, ha (nem túl sok) vízbe beállítod, mert úgy a fehérje is párhuzamosan tud melegedni a sárgájával, ellenben a sárgája sokkal gyorsabban felforr és szétrobban.
látom az első rész annyira bejött, hogy nem tudtad kivárni a másodikkal a rendezői változatot. pedig az biztos megmagyarázott volna 1-2 dolgot.
2014. 02. 12.
23:40:45
Biztos boldog lesz tőle.
2014. 02. 12.
23:52:35
2014. 02. 13.
00:01:44
2014. 02. 13.
00:16:36
2014. 02. 13.
00:42:35
itt van épp az index címlapján az erkölcsi párja: link
csupa magyar származású nagyság. büszkék lehetünk rájuk.
2014. 02. 13.
11:45:14
Ernyey Béla már szerepelt a Mage.hu-n.
Serge Gainsbourg itt még csak 57 körül jár, de a gyakorlott hódítónak mentsége, hogy tökrészeg:
link
A 70 fölötti Goethét a 18 éves Ulrike ihlette a Marienbader Elegie megírására. Titkár-barátja Eckermann beszámol arról, mily keserűen nevetséges volt Goethe sertepertélése az ifjú hölgy körül. A géniusz végül házassági ajánlatot tervezett - vagy talán tett is, közvetve -, a különböző források különbözőképpen írják le a kikosarazás okát, történetét.
Olyan verzió is forgalomban van, hogy az utolsó közös séta során a költő egy "falstaffi figuráról" tett említést, mire a kislány visszakérdezett, hogy ki az a Falstaff. Goethe egycsapásra kiábrándult, de illett elegánsan véget vetnie a viszonynak...
2014. 02. 13.
14:00:58
Illetve az első email címemet neki köszönhetem, amikor még a c3 alapítványé volt a freemail.
Amit belinkeltél, rémesnek tűnik, meg kellene hallgatni mind a két felet.
2014. 02. 13.
18:44:18
Sőt, utólag úgy emlékeznek rá mint főszereplő, pedig a legfontosabb szerepe a mérce megadása, amihez képest az őt alulmúló követői is érezhetik magukat valakinek.
Például törp(mínusz -e) királynak.
A tiszta szívű bátorság kéz a kézben jár az ostobasággal. A világ nem a bátor és makulátlan teremtményeknek van kitalálva. Bizonyára ebből Thorin is megértett valamit legutóbb, amikor a törpök sorfalát vezette egy böszöm sárkány tűzokádéka ellen. Akik meghaltak.
A csele nem túl elmés, de nem ezért lesz a törpök közt király valaki. A taligán utazás nekem is fura volt, végig azt hittem, hogy fájni fog neki. De végül feloldottam. Nos, azt a Szilmarilokat nem olvasottak talán nem tudják, hogy a törpök sokkal jobban bírják a tüzet, mint a tündék vagy az emberek. Effektíve ahol nyílt csatában sárkánytűzzel találták magukat szemben, még mindig jobban szuperáltak, mint a két távoli rokon, akik "semmivé lettek [Glaurung] előtte".
Meg mintha már beszéltünk volna arról, hogy ha elfogadjuk, hogy egy _sárkányt_ mennek kinyírni a _törpék_, akkor talán békén kéne hagyni azt a 20 másodpercig tartó vastaligás-hajózós jelenetet.
Kíváncsi vagyok, hogy Mage mit érezne, ha egy kiskunságnyi méretűre dagadt Orbántól indulna meg felszabadítani a lakosságát nyugatra űzött Magyarországot.
Úgy értem, abban az állapotban, amikor a lakosság fele már halott, a másik fele meg vissza akar térni, és tényleg megölni a főgonoszt. (Persze mindössze egy tucatnyi mozdulna meg, hogy tegyen is valamit.)
Kíváncsi vagyok, hogy mit érezne elégedett svájciként, hogy segítsen a magyaroknak ebben a küldetésben.
2014. 02. 13.
20:05:12
Tegnap például másfél-két órát. Ideje lenne feladnom.
Lehetetlen rajtuk segíteni.
Külföldi ismerőseim épp azt szervezik, hogy Magyarországra utaznak, és jelentkeznek a választási bizottságba, hogy "biztosítsák a tiszta választásokat".
És közben azon agonizálnak, hogy még a szavazásra sem engedik regisztrálni őket. Nemhogy bizottságba.
Szerinted mit kellene tennem? Szívesen hallgatom a jó ötleteket. Don Quixote megoldásokra kevésé vagyok nyitott.
Nem Orbán a legyőzendő ellenség, hanem a sötétség, ami a fejekben van. Nagy részük külföldön sem ért meg semmit, hiáva tölt éveket nyugati demokráciákban.
2014. 02. 13.
20:07:10
2014. 02. 13.
20:10:22
Magyarországon a református egyház Horthy-szobrot avat.
Ötlet?
2014. 02. 13.
22:31:46
hegedűs mindenféle egyeztetés nélkül, saját szakálára csinálta ezt, amin nem kicsit kiakadtak a reformátusok és éppen e miatt egyházi bíróság előtt áll: link
2014. 02. 14.
00:17:00
Lehet, hogy régebben.
Valahogy nem hat meg, hogy most kényszerből folyik ellene egy fegyelmi tárgyalás.
2014. 02. 14.
17:05:01
A német egyházak a tragikus történelmi szerepükkel úgy-ahogy szembenéztek. A mostani öndefiníciójuk alapja a neonácizmusnak való szigorú szembefordulás - de nem hiszem, hogy a szándékaik jobbak lennének, mint régen.
És bár a Staasi-múlttal szemben is lezajlott egy megtisztulási folyamat, az egyházakhoz nem mertek a kellő mértékben hozzányúlni, holott tény, hogy a papság jelentős része besúgó volt. Nagyon káros az, hogy a volt NDK területén működő egyházakat a testvéregyházaik nyugaton befogadták. Én egyáltalán nem örülök a német egyházaknak.
Drezda a német neonácizmus hagyományos központja. Azt hiszem 2004-ben vagy 2005-ben a parlamentben konkrétan be is szavaztak egy tucat neonácit. Nagyon érdekes a jelenség, hogy miért pont ott? A bombázás erre önmagában nem magyarázat.
A szászok nem voltak egy háborúskodó nép. Ennek ellenére egyszer elpusztultak a második világháborúban, egyszer nyomorogtak a kommunizmusban, és utána irdatlan módon belenyomorodtak a kapitalizmusba, mikor kb. minden szénbányát bezártak. Az elégedetlenség a szellemi központban hágott a tetőfokára, mivel a drezdai egyetemen össze is jött annyi lázító hang, ami máshol nem nagyon tudott volna. Ezt csak tetézte, hogy a speciális helyzetű Berlin kivételével Drezdába érkeztek először a törökök, négerek, kínaiak, az új világ európai telepesei, ami még nagyobb olajat öntött a tűzre.
Merkel első kabinetje azonban nagyon ügyesen reagált a helyzetre: Drezda ma már a német egyesülés keleti bezzegvárosa, megállja az összevetést pl. Hannoverrel. A neonáci indulatokat okosan, nagy társadalmi egyetértésben, a fészkében tiporták el.
No, ezt azért mondom, mert Magyarországon perpill én ilyet elképzelni sem tudok.
Ózdon azért születik szinte minden fehér magyar jobbikosnak, mert pontosan tudja, hogy nem lesz munkája, megélhetése, egy tehetetlen rendőrség és jogrend pedig megvédeni sem tudja.
2014. 02. 14.
18:33:23
az én lakókörzetemben például az önkormányzat messze legértelmesebb képviselő csapata a jobbik képviselőiből áll. miután beválasztották őket a testületbe, első dolguk volt, hogy kitakarítsák az önkormányzatban a szocik közül a legfeltűnőbben korrupt gazembereket (felét távozásra bírták, másik felét hosszabb időre hűvösre pakolták). utána pedig (mindenki megdöbbenésére) a maradék szocikkal összefogva irányítják a körzetet, a fideszes képviselők minden hülye ötletét valamilyen módon megakadályozva vagy ügyesen lekezelve csökkentik a belőle adódó károkat, folyamatosan fejlesztik a környéket. s bár csóró a környék, de szufficites az önkormányzat költségvetése és relatíve az egyik legélhetőbb körzetet hozták össze. már azon a téren, amit egy mostani központosított igazgatásban egy önkormányzat megtehet a környezetéért.
2014. 02. 14.
19:24:42
A Drezda vonatkozásában gyújtóbombázásból eredő történelmi sértettség és bosszúvágy nálunk Trianon óta országosan jelen van, a vidék egészére még azt is mondhatnánk, egyformán.
(Régebbről: A szászok vesztettek Hastingsnál.
Többek közt azért, mert velük ellentétben a normann nehézlovasság kengyelt használt.
v.ö. Európában az első kengyelhasználók az avarok voltak. Aztán bejöttünk a Kárpát-medencébe, lenyilaztuk, akit lehetett, a kengyelt - egy időre - sírba tettük az avarokkal együtt, és nem, nem tanultuk el másoktól a jót. Ehelyett sértetten elkönyveltük a merseburgi - szász lovasság! - és az augsburgi kudarcokat.)
Létező szocializmusból nálunk minden régióba jutott.
Gazdasági pangás, munkanélküliség: igen, Ózd jó hasonlat.
Szaporodó idegenek: a romák belső idegenek, Ózd megint talált.
Szellemi központ: Nyilván nem. (Mi lesz Debrecennel? erősödik vajon a Jobbik?)
Megoldást nem tudok, talán tegyük Ózdra az új atomerőművet, vagy kérjük kölcsön Merkelt és a német polgárságot. Balázs, Mage: ti is térjetek haza.
2014. 02. 14.
20:23:50
azért előtte egy kicsit szabályozzuk meg azt a hangony patakot, nehogy olyan árhullám söpörjön le rajta, ami elmossa a hűtőkör szivattyúit.
a másik problémának azt tartom, hogy oda nem az orosz 3+ generációs blokkokat kell építeni, hanem valami japán kompozittechnológiásat, mert arrafelé nagyon alacsony az acél párolgáshője.
2014. 02. 14.
20:53:54
2014. 02. 14.
22:05:02
A vallásosságról még egy gondolat: nálunk nem volt harmincéves háború. Nem tudom, mennyire közismert, de itt akkora népirtás volt, hogy a római katolikus egyház Nürnbergben eltörölte az egynejűséget, és nem is négy, de tíz feleséget engedélyezett.
Szóval az a lényeg, hogy itten a vallásosság egyfajta része a lokálpatriotizmusnak is.
2014. 02. 14.
22:16:25
A világ elsősorban ennek köszönheti az antiszemitizmust.
Az evangélikus és református egyház is megőrizte ezt a vonalat.
A valódi keresztény közösségek nem antiszemiták, sőt, szombatot tartanak, és ajánják a kóser étkezést. Nekik vagy nincsenek templomaik, vagy az nincs tele sem arannyal, sem bálványokkal, ellenben olvassák a Bibliát.
2014. 02. 15.
03:58:37
2014. 02. 15.
10:42:26
2014. 02. 15.
13:51:55
A film amolyan "zárjuk le és kész" ízű. El kellett valahogy dugaszolni a történetet de szerintem simán folytatniuk kellett volna. Igazi űrwesternből kevés van, talán a StarCraft széria veheti fel a versenyt a Firefly-al.
Nem is értem, hogy miért nem látja meg egy producer vagy csatorna a lehetőséget a folytatásban, milliók könyörögnek érte, mégsem.
2014. 02. 15.
14:19:39
egy star-warsot simán lehetett olyan ócska részekkel is folytatni, amivel megtették, mert ott (a nem elenyésző számú fanatikus rajongón kívül) a fél világot érdekelte, hogy hogyan folytatódik gyermekkora legszebb űrmeséje.
a fireflynél "csak" rajongók vannak, akiknek kiszámíthatatlan a reakciójuk. úgy lehetne kockázat mentessé tenni, ha a régi felálással indítanának. az eredeti írója viszont hallani sem akar róla, hogy folytassa. a főszereplők nagy része konkurens csatornáknál dolgozik, ráadásul jól menő sorozatokban, amit nyilván nem akarnak otthagyni egy bizonytalan remakeért. egy egészestés mozifilmnek talán nagyobb esélye lenne, mert annyi időre össze lehetne szedni/kölcsönözni a régi csapatot. csak a rajongók ugye nem ezt akarják. így maradnak a képregények meg az évente megjelenő gagyibbnál gagyibb játékok.
2014. 02. 15.
14:33:24
2014. 02. 15.
14:38:43
Kötözzetek büntetésül a Bika csillagképhez.
2014. 02. 15.
16:27:30
2014. 02. 15.
19:48:52
És azóta háromszor-négyszer.
A sorozatot évek óta tervezem megnézni. Te magad is ajánlottad. Az első rész jó volt.
A többit nem olvasom el, amit írtatok, mert röpködnek a spoilerek.
(Kivéve Kate-et, az ő avatarján mindig elidőzöm.)
2014. 02. 15.
20:07:24
Témaként egyébként "egy XX. századi kisregény elemzése" szerepelt, valami magyar romantika mellett.
Matekból miért nincsenek alternatív feladatok?
- Egy ógörög segédtétel bizonyítása
vagy fizikából:
- Szilárd Leó tevékenysége egy választható kortárs eredményei tükrében
2014. 02. 16.
02:30:12
sokszor semmi tudományos vagy pszeudotudományos (ami a scifi alapja) nincs a scifiben csak egy sima környezet, ami feldobja azt a tartalmat, amit el akar adni. ahogy a reklámiparban ott van a "hirdessen nővel vagy kutyával vagy kisgyerekkel, de leginkább mindhárommal" dolog, addig a filmiparban is ott van az "adja el ötletét űrhajóval" dolog. ezért születnek olyan műfajok, mint az űrwestern, űropera meg a military science fiction.
azután kitaláltak egy nevet a valódi scifinek (jelen esetben: hard science fiction), hogy megkülönböztessék az űrhajós "nemscifiktől".
és az űrhajós "nemscifik" között a serenity nagyon jó helyen van. sokkal összerakottabb (és számomra érdekesebb), mint az agyon hypeolt (hasonlóan nemscifi, inkább bölcsészfilozofálgatós softscifi) star trek bár melyik szériája a hétből.
ugyanakkor Lemhez, Nivenhez vagy Asimovhoz hasonlítani egy serenityt ugyan úgy nem érdemes, mit a das boat-hoz a down periscope-ot, pedig mindkettő zseniális tengeralattjárós film.
2014. 02. 16.
03:06:46
Nem itt, hanem úgy általában az Interneten.
(Még akkor is, ha a Star Trekről különbözik a véleményünk.)
2014. 02. 16.
03:17:48
2014. 02. 16.
04:12:15
ettől függetlenül, soha rosszabb sorozatot. én az új részekre is vevő leszek, ha az ENT-et valaha folytatják.
2014. 02. 16.
10:53:01
egy jó nemscifinek - legyen az western vagy krimi vagy háborús film - nincs szüksége űrhajóra, ahogyan egy jó reklámnak sincs kutyára vagy kisgyerekre.
2014. 02. 16.
17:31:54
Ezeknek a rövidítéseknek a feléről nem is tudtam, hogy létezik.
Nekem a Star Trek az Kirk és Spock.
A TNG és a Voyager is jó. Ezeket már be kellett azonosítanom az IMDB-n, mielőtt válaszoltam.
2014. 02. 16.
17:33:16
Még.
2014. 02. 16.
17:37:52
Például azt, hogy minden filmje jó.
Legalábbis, amit láttam. És nem csak jó, hanem egyedi. Senki nem tud úgy emberfeletti hőst játszani, mint ő. Akkoriban, amikor - számunkra - megszűnt a KMK, meg akartam nézni a Beowulfot veletek. Ahhoz képest az "új" változat egy nagy zéró.
2014. 02. 16.
17:59:18
melyik új beowulfra gondolsz? a rajzfilmre? az tényleg nem volt túl jó.
2014. 02. 16.
18:21:56
A sorozatban meglepően jó nők voltak.
Amiben Angelina Jolie játszott, arra.
2014. 02. 16.
18:23:22
2014. 02. 16.
20:24:33
- Maga szerint, Kovács őrmester?
- Az amcsiknak főzünk gulyáslevest, és hasonlók. Itt a puszta közepén legjobb esetben is csak űrwesternben érzem magam.
- A korszerű háborúban specializálódnak a feladatok, nekünk is megvan a dolgunk. Ráadásul holnap egy NATO propagandafilmben fogunk szerepelni.
- Idetalálnak egyáltalán?
- Van GPS-ük, őrmester. Ez már nem az ardenni csata, hogy elegendő egy útjelző táblát elfordítani az ellenség megtévesztéséhez.
- GPS, tényleg... Az az a műszer, ami felküldi a helyzetjelet az űrhajóba, és onnan visszaszólnak, hol vagyunk?
- Nagyjából az.
- Cool...
2014. 02. 16.
20:31:26
2014. 02. 16.
21:44:11
és a most futó (sajnos nagyon rossz) sorozatának a főszereplőjével sem nyúlt nagyon mellé: link
2014. 02. 16.
21:57:26
Bár dolgoznom kellene most, nem sorozatot nézni.
2014. 02. 16.
22:03:44
az más kérdés, hogy az amerikai honvédők felkészültségén mennyit röhöghetnek az SAS, Légion étrangère vagy éppen a 707-es alakulatok katonái.
a vadászgép és helikopter pilótáink mindig is a világ élmezőnyébe tartoztak. nem volt véletlen, nagyon kevés harci gépünk volt és hozzá nagyon sok várólistás rutinos pilóta. mindegyik mögött több ezer óra gyakorlat, sokszor mezőgazdasági gépeken (a legnehezebb műfaj a repülésben) szerezve.
ma már nem nagyon van jó pilótánk, mert az öregek kikoptak és nincsenek harci gépeink, amit a fiatalok repülhetnének.
2014. 02. 16.
22:08:26
2014. 02. 16.
23:33:28
2014. 02. 17.
00:09:38
a különítményeseket ne az átlagkatonával vessük össze, mert a következő lépésben már a Nemzeti Gárda naplopóihoz lyukadunk ki, ahogyan azt Rodriguez olyan szépen dalolja:
...
While the Mafia provides your drugs,
your government will provide the shrugs,
and your national guard will supply the slugs,
so they sit all satisfied
...
link
Mage,
egy ifjú ember persze minden scifiben (is) a jó nöi karaktereket értékeli, de valójában a helyzet fordított: a scifi annál jobb, minél kevesebb irracionális lény található benne.
Tegyünk egy összehasonlítást ugyanarra a kezdőtémára: rejtélyes üzenet érkezik az űrből.
1.
Hoyle (és társszerzője Elliot) : A for Andromeda
Az üzenetről kiderül, hogy számítógép program. Építenek hozzá egy kompjutert, betáplálják, futtatják, az eredmény alapján gyártanak egy bombanőt (!) akiről előbb azt hisszük, az emberiség javára lesz, aztán úgy tűnik, a pusztításunkra tör, de valahogy a végére mégsem. Vagy mégis? Á, tényleg nem.
Szegény Fred Hoyle, a Big Bang sokkja alatt írhatta, bűnrossz scifi.
Természetesen egész tv-sorozatot gyártottak belőle később.
2.
Sagan: Kapcsolat
Itt legalább egyből legyártják a receptből a féregjárat-űrhajót. Igaz, női főszerep mérgezi a sztorit az elejétől a végéig, értelmes ugyan, de mégiscsak humanoid, azaz tökéletlen darab.
Közepesre értékelem a könyvet, nem is készült belőle sorozat tudtommal, csak egy közepes film. Jodie Fostert is közepes külsejűnek mondanám.
3.
Lem: Az Úr hangja
Nem kell dicsérnem, aki nem ismeri, olvassa el. Nőalak talán nincs is benne, vagy ha mégis, akár lehetne férfi is, a nemnek semmi jelentősége.
Príma könyv, teljesen érthető, hogy sehol egy megfilmesítés, pláne sorozat. Még valami értelem szivárogna át a néző fejébe, aztán tönkremegy a tittytainment...
2014. 02. 17.
00:21:53
Én itt elakadtam.
Számítógépes játékkal se vagyok hajlandó játszani, ha nincs benne nő.
2014. 02. 17.
01:04:07
rizóma: az a for andromeda valamikor nekem nagy kedvenc volt. talán mert nagyon fiatalon, életem első eredeti nyelven olvasott scifije volt. akkor sikerült egy egész szótárat lapjaira rongyolnom a könyv végére. így utólag végiggondolva, tényleg elég vacak. szerencsére a film létezéséről nem tudtam.
contact: milyen lehet egy olyan film, amit amerika nemere istvánja írt? nagyon buta és sablonos. jodie foster meg simán lehetne férfi. (mint utóbb kiderült, ezt ő is így gondolja magáról.)
his master's voice: zseniális. de ezt nem fogják egyhamar hollywoodban megfilmesíteni. az egyetlen ember aki megtehetné, már 15 éve halott.
2014. 02. 17.
01:22:54
Vagy most kizárólag könyvet ér?
Alapítvány? Neuromancer?
2014. 02. 17.
01:39:39
segítsek, vagy magad is elbánsz a fiatalabbal?
2014. 02. 17.
07:08:16
2014. 02. 17.
14:04:34
És ha összefügg, még mindig ott van a kék pirula.
Nem az, amit Neo nem vett el. Hanem, amit folyton küldeni akarnak az interneten.
2014. 02. 17.
18:24:02
több tekintetben pontatlanul, úgy fogalmaztam:
"egy ifjú ember persze minden scifiben (is) a jó nöi karaktereket értékeli, de valójában..."
Egyrészt nem kellett volna az _is_ szócska. Arra gondoltam, hogy egy igazán jó scifihez nem kell igazi nőalak.
Másrészt - ismételten azon mosolyogva, hogy én vagyok a kommentelők korelnöke -, belekevertem az életkor kérdését, de vállalom:
Ahogyan idősödöm, letisztulok, és ez a folyamat mintha másokra is vonatkozna.
Ma már nem egyidejűleg habzsolom a különböző élvezeteket:
- ha párkapcsolatról, női lélekről szeretnék olvasni, leveszem a polcról Durrelltől az Alexandriai négyest,
- ha olvasmányos és gondolatgazdag scifit, akkor Lemért nyúlok (a Solarisra még visszatérhetünk, mint afféle kivételre),
- ha szójátékra kihegyezett mulatságosat, jöhet a fedeb,
- ha rövid, egyszerű, de szabályszerű scifit, jöhet a lassúüveges történet,
stb.
(Néha jöhet egy új könyv / film, amit nyilván nem tudok előre besorolni, de hatékonyabb a régi, minőségi darabokat újraolvasni / nézni.)
Mintha egyre inkább előszűrő-rendszer működne az emberben, hol ezt, hol azt a szűrőt választom, de valamelyiket biztosan. Nem állítom, hogy ez a bölcsesség jele, a letisztulás sem azonos a bölcsességgel.
A folyamatban szerepe van a mérséklődő rugalmasságnak is. Kopnak a szemfogak és az örlőfogak, mindenevő voltam, húsz év múlva már csak banánt nyammogok.
2014. 02. 17.
18:30:22
1. Hol van Isten?
2. Szerelem.
3. Vajon milyen lenne a világ, ha volna agya az embereknek.
Az első kettő téma egymást erősíti.
2014. 02. 17.
18:30:57
2014. 02. 17.
19:46:10
2014. 02. 17.
22:36:13
Más kérdés, hogy a könyv a tudományos megismerés határait, az emberiség és a világ kapcsolatát fürkészi, a film meg az ember és ember közti kapcsolatot. (Végül addig kerestük a világgal való kapcsolatot, hogy elveszítettük egymást.)
Szörnyű felismerés, de az ember mindig, mindenütt ugyanazt csinálja. Ehhez a különböző korok más és más eszközöket találnak fel. A sci-fi / fantasy annak szól a tündék élettanáról és a hiperhajtóművekről, aki valóban negyven évesen is a jobb markát tartja majd a fő szexpartnerének. Más meglátja benne saját magát egy új, szédületes, esetleg varázslatos környezetben, ahol tudja ugyanazt csinálni, mint amúgy: keresni Istent, a Kapcsolatot, az Igazságot.
Van, akinek ehhez nem kell nő.
Nekem kell.
2014. 02. 17.
23:33:44
úgy érzem, lassan belekényszerülök egy michelangelói álláspontba, annak sem kellett nő, de még csak férfi sem.
2014. 02. 18.
00:17:18
Írtam már, hogy Tarkovszkij filmje monumentális, lenyűgöző, de kudarcnak értékelem. A Soderbergh verziót szintén.
Lem műve közel jár a számomra ideálishoz, de nem eléggé alapos. Én Andrew Wiles-t kérném fel egy új rendezésre, Kelvin részletezné a történet során, hogy pontosan milyen függvények 3-D vetületét képezik az egyes mimoidok.
Ha nem tudnám követni az eseményeket meg a függvény családokat, Mage-et megkérném, hogy segítsen.
Végül következzen egy párbeszéd azzal az egykori mat-fizes barátnőmmel, akiről már szintén írtam. Ezúttal nem a kapcsolat elejére és végére emlékezem, hanem a közepére:
- Óóóh, ezt most nagyon élveztem.
- öö, mit, az orgazmust?
- Olyan volt, mint amikor egy platón különböző hullámok szuperponálódnak...
Isten bizony, így mondta. Egyébként nem volt kékharisnya, csinosan nézett ki, elég jó alakkal is bírt, jóllehet nem NMCS.
Nem részletezem tovább, mert a nejem is olvasója a blognak.
-
2014. 02. 18.
00:52:55
Kár, hogy a filmből ez nem jön át.
Kénytelen leszek elolvasni egyszer.
2014. 02. 18.
00:56:00
Szinte az összes ókori bölcs akkor hozta létre az életművét, amikor már nem érdekelte a szex. Amíg működnek a dolgok medence tájon, nehéz leülni és koncentrálni az alkotásra.
Az utóbbi néhány évtizedben azért valamivel könnyebb.
Kétlem, hogy lenne a világon olyan dolog, ami többet használt az emberiség szellemi fejlődésének, mint a pornó.
2014. 02. 18.
08:18:59
Szexelhetsz anélkül, hogy utána kénytelen legyél olyan / extra munkát végezni, amit nem akarsz - hogy eltartsd a gyerekeket.
2014. 02. 18.
15:39:36
Ilyen szempontból nem old meg semmit. Nem lesz tőle több időd az elmélkedésre.
2014. 02. 19.
15:06:44
Solaris: van benne három (plusz egy) férfi. ennyi. az, hogy Soderbergh a könyvből egy love storyt gyártott, az ő baja. az tisztelendő, hogy ennek ellenére van olyan profi a rendező, hogy egy jó filmet csinált. csak a címe nem teljesen stimmel.
Matrix: van benne nő? én csak gloria fosterre emlékszem, de ő volt vagy majd 70 és nem igazán az volt a szerepe, hogy nő. annyira nem volt az, hogy csereszabatosnak is bizonyult.
Star Trek: hard sci-firől beszéltem. ez egy űroperett. azoknak kötelező eleme a nő, hasonlóan a brazil szappanoprákhoz.
Avalon: ha Barry Levinson drámájáról beszélsz, az nagyon jó, de nem sci-fi. (és nincs is női főszereplője) ha az Oshii féle fasntasyról, az meg nem sci-fi, fantasy. (amúgy nálam "csak" erős közepes a film) olvasni, nem olvastam.
Ghost in the Shell: ez soha nem volt sci-fi, "csak" egy fantasy. egy zseniális fantasy.
Alapítvány: melyik kötetben van érdemi női szereplő?
Neuromancer: oké, Gibson tényleg nem tud nők nélkül írni. minden cyberpunk novellájában van egy hi-tec liba, aki mindent megold. ezért is szerettem őt kb. a kamaszkorom végéig. komolyan már akkor sem vettem.
Jerry: felőlem horrorokról is beszélhetünk. részemről azt hamar átbeszélnénk, mert összesen kb. 5 ilyen kategóriába tartozó film van, amit nem röhögök végig vagy amin nem alszom el. az alien benne van az ötben. a többi horror filmet részemről kár volt leforgatni.
2014. 02. 19.
22:43:38